





Available within 7 days
3862,50 €4673,63 € Excl. VATIncl. VAT
The ARTEX FPT 8800 series programmer offers a durable and user-friendly ELT support tool, ideal for both bench and field use. Powered by the Microsoft Surface platform, the ARTEX FPT (Field Programming Tablet) is a cutting-edge device engineered to effortlessly retrofit your existing ELTs, delivering efficiency and reliability to your operations.
| Condition | Factory New |
| Certification | FAA 8130 or EASA Form 1 |
| Warranty | 24 Months |
Available within 7 days
We ship with trusted carriers at our negotiated rates
Convenient Pickup at LKHS – Whether You Arrive by Car or Plane
Unlock the power of advanced technology with the ARTEX Programmer for ELTs, a revolutionary solution that’s set to transform the way you manage and program your ARTEX Emergency Locator Transmitters. Built on the Microsoft Surface framework, the ARTEX FPT (Field Programming Tablet) is a cuttingedge device designed to retrofit seamlessly with your existing ELTs in the field, bringing a new era of efficiency and reliability to your operations.
| Software | Proprietary ARTEX FPT Programming Software |
|---|---|
| Security | Hardware TPM 2.0 chip for enterprise-grade security and BitLocker support. |
| Ports | USB-C® 3.1 (data, DisplayPort and charging) |
| Network and Connectivity | Wi-Fi 6: 802.11ax compatible / Bluetooth® Wireless 5.1 technology |
| Processor | Intel® Processor N200 |
| Graphics | Intel® UHD Graphics |
| Memory | 8GB LPDDR5 RAM |
| Storage | UFS Drive: 64GB |
| Display | Touchscreen: 10.5-inch PixelSenseâ„¢ Display |
| Battery Life | Up to 12.5 hours of typical device usage |
| Operational Temperature | 32°F to 95°F (0°C to 35°C) |
No account yet?
Create an Account
Available within 7 days
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.