





Sandia Aerospace STX 165 panel mount Mode C transponder effortlessly compliments an aircraft’s ADS-B UAT installation. It integrates with the most popular UAT systems and sends the transponders squawk code directly from the STX-165 to the UAT transceiver eliminating the need to enter the squawk code twice and reducing code setting errors. This panel-mount transponder uses a 1/2 3ATI panel cutout.
| Condition | Factory New |
| Certification | FAA 8130 or EASA Form 1 |
| Warranty | 24 Months |
In Stock
We ship with trusted carriers at our negotiated rates
Convenient Pickup at LKHS – Whether You Arrive by Car or Plane
The STX 165 Sports a professional 1/2 3ATI Bezel that complements any aircraft panel. Its bright OLED display is readable in virtually all lighting conditions and automatically dims for nighttime operations. Check out just a few of the STX 165 features.
| Input Voltage: | 11 – 33 VDC |
|---|---|
| Current requirements | 430 mA @ 14 VDC 210 mA @ 28 VDC |
| Power Output | 200 watts, nominal |
| Transmitter Frequency | 1,090 KHz |
| Receiver Frequency | 1,030 MHz |
| Inputs | built-in 35k altitude encoder Sandia SPT78 (optional) OAT probe |
| Temperature | -20°C to 55°C |
| Altitude | -1,000 to 35,000 ft |
| Certification | DO160F, DO 178B level C, TSO C74d, TSO D88b (encoder) |
No account yet?
Create an Account
In Stock
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.