





Trig TMA44 Audio Panel is equipped for navigational and IFR flight, with switched inputs for; NAV 1, NAV 2, ADF, AUX, and DME. An illuminated marker beacon for ILS approaches adds visual cues to marker audio tones. All switchgear has a positive feel, with adjustable panel illumination for a great user experience day or night.
| Condition | Factory New |
| Certification | EASA Form 1 |
| Warranty | 24 Months |
In Stock
We ship with trusted carriers at our negotiated rates
Convenient Pickup at LKHS – Whether You Arrive by Car or Plane
Trig TMA44 suits aircraft owners looking for a great value panel that covers aviation requirements. This mono panel supports 2-4 seats with independent control of crew and passenger audio. Two additional unswitched inputs are included for audio alerts, such as stall or undercarriage warnings. The option of playing music via two custom inputs is enhanced by the TMA44’s ‘smooth fade’ feature. This automatically adjusts music levels to ensure vital radio information is always clearly received.
Trig audio panels enable simple control of all your navigation, communication, and entertainment choices – benefiting from Trig’s ‘Better by Design’ philosophy. The result – is a logical and high-quality interface that’s easier to use, with features pilots and passengers really appreciate.
The TMA44 deploys an industry-standard 44-pin connector allowing a simple retro-fit with older audio panels. The TMA45 has two connectors and is a plug-and-play retrofit for the GMA340. Both units are designed to fit into a standard avionics rack.
| Audio Panel | 2 to 4 seats |
|---|---|
| Switch Inputs | Nav1, Nav2, ADF, AUX, DME |
| Unswitched Inputs (audio warnings) | 2 |
| Adjustable Illumination | Photocell and/or via Lighting Bus |
| Mic frequency response (3 dB) | 350 Hz to 6 kHz |
| Music frequency response (3 dB) | 200 Hz to 15 kHz |
| Headphone impedance | 150Ω to 1,000Ω |
| Headphone output (each headset) | 45 mW |
| Speaker output | 3 watts @ 14 VDC, 10 watts @ 28 VDC |
| Supply voltage | 11 to 33 VDC |
| Operating Temperature | -20°C to 55°C |
| Storage Temperature | -40°C to 85°C |
| TSO Compliance | TSO-C50c, TSO-C35d |
No account yet?
Create an Account
In Stock
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.