





Available within 7 days
6722,00 €8133,62 € Excl. VATIncl. VAT
Factory new BendixKing ANT-67A TCAS directional antenna designed to connect with CAS-66A and CAS-67A TCAS I & II processor units. This ANT-67A version – Part Number 071-01548-0200 – features a 0.73″ coax connector.
| Condition | Factory New |
| Certification | FAA 8130 or EASA Form 1 |
| Warranty | 24 Months |
Available within 7 days
We ship with trusted carriers at our negotiated rates
Convenient Pickup at LKHS – Whether You Arrive by Car or Plane
| Certifications | FAA TSO C118, C119a |
|---|---|
| Form Factor | ARINC 735 (teardrop) |
| Max Peak Input Power | 1000W Pulsed |
| Max Average Input Power | 10W Continuous |
| Polarization | Vertical |
| Operating Altitude | Category F2 55000FT |
| Pressurization | Withstand differential pressure of 25 PSIA |
| VSWR | 1.35:1 Max |
| Operating Temperature | -55 to 70C |
| Lightning Protection | Meets swept zone 2A lightning strike requirements |
| Power Requirements | None |
| Coax connector length | 0.73″ |
No account yet?
Create an Account
Available within 7 days
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.