





Available within 30 days
11712,00 €14171,52 € Excl. VATIncl. VAT
The Artex C406-1 ELT was designed to meet the rigorous requirements of TSO C126 and to pass the toughest safety tests. In the event of a crash, the Artex C406 ELT will automatically transmit a 406 MHz digital message to a worldwide network of satellites, allowing first responders to quickly and accurately identify the incident location, reducing the search and rescue response time.
| Condition | Factory New |
| Certification | FAA 8130 or EASA Form 1 |
| Warranty | 24 Months |
Available within 30 days
![]()
We ship with trusted carriers at our negotiated rates

Convenient Pickup at LKHS – Whether You Arrive by Car or Plane

| Certifications | TSO C126 ETSO 2C126 Cospas/Sarsat Approved Transport & Industry Canada Approved |
|---|---|
| Operating Frequencies | 406 MHz, 121.5 MHz, 243 MHz ±0.005% (A3X) |
| Ouput Power | 406 MHz: 5 W +/- 2 dB (520 ms / 50 sec) for 24 hours @ -20°C, 121.5/243.0 MHz: 100 mW minimum (+20 dBm) for 50 hours @ -20°C |
| Output Connector | BNC Female (121.5/243.0/406 MHz) |
| Activation | Automatic by 4.5 feet per second (2.3 G) Primary G-Switch or Manual Activation |
| Battery | 5 year Lithium (LiMnO2, solid cathode), Replacement Battery Part No. 452-0133 |
| Certified Temperatures | Operating: -20°C to +55°C, Storage: -55°C to +85°C |
| Self Tests | G-Switch Enabled, 406 MHz Power, Antenna/Coax Connection, Position Data Present, Low Battery |
No account yet?
Create an Account
Available within 30 days
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.